تبلیغات
شیعه نیوز - آیا ولی فقیه باید همان مجتهدی باشد که دارای حکومت است؟
 
شیعه نیوز
خدمت به مردم شیعه جهان -سازمان خورشید ظهور شیعه : برای پبیشرفت آبادانی اشتغال و فراونی نعمت وصلح و حقوق بشر در جهان و ایجاد ز
درباره وبلاگ


وابسته به هیات مذهبی ولی عصر امامزادگان و ابراهیم وقاسم آستارا 09119812795


سازمان جهانی هلال شیعیان(خورشید ظهور ) ..پایگاه اطلاع رسانی وابسته به هیات مذهبی ولی عصر امامزادگان و ابراهیم وقاسم آستارا
/روزی او خواهد آمد و انتقام شیعیان و مظلومان را از کافران و ستمکاران خواهد گرفت...

اللهم عجّل لولیّک الفرج

مدیر وبلاگ : مدیر سایت :ا ا د سردبیر : م اد.....روزی او خواهد آمد و انتقام شیعیان و مظلومان را از کافران و ستمکاران خواهد گرفت... اللهم عجّل لولیّک الفرج
مطالب اخیر

آیا ولی فقیه باید همان مجتهدی باشد که دارای حکومت است؟ اگر این طور است؛ زمانی که او از حکومت بیافتد، آیا باز ولی فقیه نامیده می شود؟

بر اساس تعریف ولایت فقیه،حاکمیت در اداره امور مردم از جمله وظائف ولی فقیه است. بنابراین می‏توان گفت: حکومت و قدرت ولی فقیه از مظاهر و شئون حاکمیت ولایت فقیه می‏باشد، و این دو از هم جدا نیستند. اگر چه در طول تاریخ با سلطه مستکبران و ظالمین، قدرت و حاکمیت از ولی فقیه(بعضا)سلب گردیده است.

 

پس قدرت و حاکمیت از ولی فقیه جدا نیست،ولی این حرف به این معنا نیست که اگر بر اساس شرائط زمان و مکان، مثل زور و سلطه جباران، این قدرت و حاکمیت نفی شد، او نیز از درجه ولایت و سرپرستی ساقط شود، بلکه می‏توان گفت حاکمیت ولی فقیه، تجلی گاه حضور او در ارتباطات رهبری امت اسلامی است، کما اینکه در طول تاریخ اسلام، با وجود اینکه ولایت فقیه مطرح بوده، ولی قدرت و حاکمیت در دست آنان نبوده است که در پرتو انقلاب اسلامی ایران، به طور کامل حاکمیت در دست با کفایت ولی فقیه نهاده شد.
دِعْبل‏ خُزاعی شاعر دوست دار اهل بیت علیهم السلام می گوید: قصیده‏ ای برای مولایم حضرت‏رضا علیه السلام سرودم، که با این شعر آغاز می‏شد:
 مدارسُ آیاتٍ خَلَتْ مِن تلاوةٍ     
 و منزلُ وحیٍ مقفرُ العَرَصاتِ
مدرسه‏های آیات قرآنی از تلاوت خالی مانده، و خانه‏های وحی اِلاهی
عرصه‏اش از سکوت افراد، خالی شده است.
وقتی که به این دو شعر رسیدم:
خُـرُوجُ امامٍ لا محالَةَ خارجٌ
  یَقُومُ عَلَی اسم اللهِ والبَرَکاتِ
یـُمَیِّزُ فینا کُـلّ حَـقٍّ وباطـلٍ
ویجزی عَلَی النَّعماءِ والنَّقمات
ناگزیر، خروج و قیام امام تحقق یابد، و او با نام خدا و با برکات او قیام می‏کند، و برای ما هرگونه حق و باطل را معرفی کرده و جدا سازد، و به خوبی‏ها و زشتی‏ها جزا و پاداش می‏دهد.»

امام رضا علیه السلام گریه کرد و سپس، سرش را به طرف من بلند نموده و به من فرمود: ای خزاعی، روح القدس این سخنان را بر زبانت جاری ساخته است. آیا می‏دانی این امام قیام کننده کیست؟
عرض کردم: «نه، ای مولای من، جز این‏که شنیده‏ام امامی از شما خروج و قیام کند، و سراسر زمین را از لوث فساد پاک سازد، و آن را همان‏گونه که پر از ظلم و جور شده، پر از عدل و داد نماید» .
امام رضا علیه السلام فرمود: «ای دِعْبِلْ، امام بعد از من پسرم محمّد علیه السلام، و بعد از او پسرش علی علیه السلام، و بعد از علی علیه السلام پسرش حسن علیه السلام، و بعد از او پسرش، حجت قائم عجل الله تعالی فرجه الشریف است، که در زمان غیبتش مردم در انتظار ظهور او هستند، هنگامی‏که ظهور کرد، همه از او اطاعت کنند، اگر از دنیا جز، یک روز باقی نماند، خداوند متعال آن روز را طولانی کند تا آن امام ظاهر شود، و زمین را همان‏گونه که پر از ظلم و جور شده، پر از عدل و داد نماید.»
ریّان بن صَلْت می‏گوید: از حضرت رضا علیه السلام پرسیدم: «آیا صاحب این امر (قائم) تو هستی؟» در پاسخ فرمود:


ادامه مطلب
آرامش لحظه ها

سال 1360 بود .بنی صدر با آگاهی کامل از موضوع  قصد داشت با شانتاژتبلیغاتی  یک مانور سیاسی را طرح ریزی کند به این  صورت که به دهلران بیاید و این خبر با پوشش کسترده صدا و سیما  انعکاس یابد که  با حضور فرمانده کل قوا  دهلران آزاد شد.

برنامه ریزی  ها انجام شده بود  زمانی بیش تا کلید خوردن بازی جدید بنی صدر  باقی  نبود که  آقا (مقام معظم رهبری)اعلام  کردند که به ایلام می آیم.

ان زمان اقا  نماینده امام در شورای  عالی دفاع بودند.اقا می خواستند به  دهلران  بیایند و گزارشی از حضور عراقی ها  را در شهر  اریه  بدهند تا  به  این صورت  بهانه  از دست بنی صدر  گرفته شود.

اقا امدند ان زمان  من (اصغر شریفی راد)قایم مقام سپاه ایلام  بودم .ایت الله حیدری و بنده  و فرمانده سپاه و چند نفر از محافظان  اقا  همراه  ایشان  بودیم.

مرحوم  ایت الله حیدری  یکی  از شخصیتهای  بارز و تاثیر گذار  در  جبه های  غرب  بودند  و همیشه  هم در خط  مقدم جبهب  حضور داشتند.ایشان هم  فرمانده جبهب و هم مسیول  سیاسی استان بودند.

اقا 3روز  در استان  ایلام بودند.در طول  این 3 روز ما  همراهانشان  بودیم.

 روز  اول  رفتیم  دهلران  و عین  خوش و تا نزدیکی  های  فکه  رفتیم.روز  دوم  امدیم  به ابدانان( یکی از شهرستان های استان ایلام) که در انجا  یک سایت  نظامی  قرار داشت که مورد تهدید  بود و بعد رفتیم  میمک. یک روز  هم در ایلام  بودیم.

 ما در طول این 3 روز  عکس های  زیادی با  اقا گرفتیم از جمله  یک عکس  که  درون  بالگرد  گرفتیم.


ادامه مطلب

4.ایا پیشینه نظریه ولایت فقیه به زمان غیبت امام زمان (ع) میرسد یا اینکه ریشه های این نظریه در دوران حضور امامان معصوم (ع)هم وجود داشته است؟

شاید در ذهن اکثر مردم چنبن باشد که ولایت فقیه به پس از دوران غیبت کبرای امام زمان(ع)بر می گرد"یعنی به کمتر از 1200 سال قبل "ولی با توجه به مفاد نظریه ولایت فقیه و با مروری اجمالی به تاریخ دوران حضور امامان معصوم  علیه السلام  براحتی می توان ولایت فقیه را در عصر حضور معصومین هم دید.
حکومت خداو منصوبین او

بر اساس  دیدگاه عقیدتی شیعه حاکمیت در اصل از ان خداست و به عبارتی  دیگر:حاکمیت از شوءون ربوبیت الهی است.هیج کس حق حکومت بر انسانی را ندارد مگر آنکه خدا به او اجازه دهد .پیامبران و خاتم انها (حضرت محمد ص )واوصیای معصوم ایشان از طرف خدا اجازه حکومت بر انسانها را داشتند.

ازنظر تاریخی مسلم است از میان امامن معصوم  فقط حضرت علی(ع)و امام حسن مجتبی(ع)برای مدت بسیار کوتاهی به حاکمیت ظاهری  رسدند ودیگر امامان بدلیل سلطه ی حاکمان غیر شرعی از اداه ی جامعه برکنار بودند و مجالی برای حکومت به دست نیاوردند.

حضرت علی(ع)در زمان حاکمیتشان کسانی را در نقاط مختلف کشور اسلامی به حکومت می گماردند که منصوب خاص آن حضرت بودند و اطاعت از انها مانند اطاعت از خود ان حضرت_واجب بود چون این افراد بواقع منصوب با واسطه از طرف خدا بودند یعنی لازم نیست شخص"منصوب بی واسطه از سوی خدا باشد.

تا اطاعتش واجب گردد.ولایت فقیه  در واقع نصب با واسطه است وفقیه از طرف خدا اجازه دارد حکومت کند.در زمان امامانی که حاکمیت ظاهری نیافتند امور جامعه مسلمانان تحت تسلط و حاکمیت حاکمان جور بود.

این حاکمان در فرهنگ شیعه"طاغوت"محسوب میشدند و براساس نص قران کریم"یریدون ان یتحاکموا الی الطاغوت و قد امروا ان یکفروا به" مردم حق مراجعه به ان حاکمان وکسانی را که از سوی انها برای تدبیر امور گمارده شده بودند نداشتند"در حالی که در مواردی نیاز بود به شخصی مثل حاکم یا قاضی مراجعه شود در جنین مواردی وظیفه مردم  چه بود؟


ادامه مطلبنوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
نظرات ()
دوشنبه 12 تیر 1396 06:15 ب.ظ
I am so happy to read this. This is the type of manual that needs to be given and
not the random misinformation that is at the other blogs.
Appreciate your sharing this greatest doc.
دوشنبه 1 خرداد 1396 06:43 ب.ظ
Excellent web site. Plenty of helpful information here.
I'm sending it to a few friends ans additionally sharing in delicious.
And certainly, thanks on your effort!
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر

آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
امکانات جانبی